اخبار > سرزمین دلاوران؛ قطعه‌ای برای آزادگان


 

 

تازه‌ترین اثر احمد پژمان با اجرای ارکستر سمفونیک تهران رونمایی می شود

سرزمین دلاوران؛ قطعه‌ای برای آزادگان

ارکستر سمفونیک تهران سیزدهم دی ماه سال جاری، روز ویژه‌ای برای آزدگان هشت سال دفاع مقدس رقم می زند. قطعه «سرزمین دلاوران» تازه ترین اثر احمد پژمان قرار است در این روز در تالار وحدت از سوی ارکستر سمفونیک تهران به روی صحنه رود.

 

 

به همین بهانه گفت وگویی داشتیم با شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران.

⭕️آقای روحانی! یکی از ویژگی‌های حرفه ای آقای پژمان این است ک در عین داشتن تحصیلات اکادمیک در زمینه موسیقی غربی اما به خوبی با موسیقی ایران آشناست و در واقع خوانش جدیدی از موسیقی ایرانی با توجه به آنچه گفتم دارند. نظر شما چیست؟
قبل از آنکه راجع به کارهای همکار خوبم احمد پژمان حرف بزنم باید به این نکته اشاره کنم که اصولاً در فضای هنری به شکل کلی و در جهان موسیقی به شکل خاص‌تر آن آهنگ‌سازی موفق‌تر است که امضای مخصوص به خودش یا به تعبیر انگلیسی ها STAMP خودش را داشته باشد. یعنی وقتی شما چند نت از یک آهنگ را می‌شنوید متوجه شوید که این کار متعلق به یک آهنگ ساز خاص است. خوشبختانه آقای پژمان هم دارای چنین خصوصیتی است و به واسطه همان چیزی که گفتید یعنی هم آشنایی به موسیقی غرب و هم موسیقی ایرانی توانسته سبک خاص خودش را ارائه دهد. برای همین است که کارهای ایشان حتی خارج از ایران هم مخاطب دارد چون آن‌ها چیزی می‌شوند که برایشان تازه است.
⭕️شما پیش از این هم سابقه اجرای کارهای پژمان را داشته اید.
بله، دو سال پیش که به عنوان رهبر ارکستر میهمان به ارکستر سمفونیک پراگ دعوت شدم قطعاتی را از خودم و دیگر آهنگ سازان ایرانی اجرا کردم از جمله از کارهای آقای پژمان که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.
قطعه‌ای که از ایشان اجرا کردیم کاری خوب و قوی بود مثل همین قطعه سرزمین دلاوران که واجد چنین ویژگی‌هایی است.
⭕️در این کار سازهای ایرانی هم حاضرند؟
بله، از سازهای کوبه‌ای ایرانی استفاده شده است. و همچنین گروه کر
⭕️و به عنوان رهبر ارکستر، اجرای این قطعه به عنوان یک کار ارکسترال در ترکیب با سازهای ایرانی را چطور می بینید؟
اتفاقاً این اثر یکی از قطعاتیست که خیلی خوب و مناسب کار ارکسترال نوشته شده است.
⭕️البته سازهای ایرانی بیشتر مناسب تک نوازی‌اند و این قطعه ارکسترال است...
از تمام سازهای ایرانی استفاده نشده. از سازهای کوبه‌ای نظیر تنبک و دف استفاده شده و بخشی که با این سازها اجرا می شود بیشتر حالت بداهه نوازی دارد. اما به طور کلی قطعه سرزمین دلاوران از نظر اجرای ارکسترال یک کار عالی است.
⭕️این قطعه از چند بخش تشکیل شده و شامل چه ویژگی های دیگری است؟
قطعه سرزمین دلاوران شامل پنج بخش است که در 45 دقیقه توسط ارکستر سمفونیک، گروه کر و سازهای کوبه‌ای اجرا می شود. بخش‌های آن به ترتیب «نیایش»، «آغاز نبرد»، «در بند دشمن»، «نبرد دلیران» و «جشن » است. این قطعه برای تجلیل از اسرای جنگ ایران و عراق سفارش داده شده به آقای پژمان و روز سیزده دی ماه توسط ارکستر سمفونیک تهران برای اولین بار در تالار وحدت روی صحنه می رود. در واقع سعی شده در هر قطعه حال و هوای مربوط به آن فضا ساخته شود.
⭕️مخصوصاً یکی از ویژگی های کارهای احمد پژمان هم همین تم حال و هوا و فضای خاص انتزاعی است که در کارهایشان دیده می شود.
بله! اگر که قطعه ای با موضوع خاصی ساخته شده باشد این حرف درست است. در هرحال امیدوارم که اجراهای متعددی از این قطعه ببینیم و اطمینان دارم که قابلیت اجرا هم در ایران و هم خارج از ایران را خواهد داشت.
⭕️چه مدت است که آن را برای اجرا تمرین می کنید؟
تقریباً از اواخر آذرماه در حال تمرین این قطعه هستیم و تمرین تا روز اجرا ادامه دارد.
⭕️دوم دی هم یک اجرا دارید؟
بله! اما قطعات متفاوت هستند. در حال حاضر نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در هماهنگی کامل با هم هستند و تمرین ها به شکل خیلی خوبی پیش می رود.
⭕️برای اجرای قطعه سرزمین دلاوران چه مخاطبانی حضور دارند؟
برای اجرای اول که در واقع رونمایی از این قطعه محسوب می شود احتمالاً عزیزانی که جزو اسرای جنگ
بوده‌اند و تعدادی از مسئولان عالی رتبه کشوری حضور خواهند داشت.

 
  سه شنبه ٣٠ آذر ١٣٩٥ - ١٣:٤٥ / تعداد نمایش: 539          


خروج