اخبار > ادبیات فولکلور شمال با موسیقی محلی در تالار وحدت به هم می‌رسند


 

 

ادبیات فولکلور شمال با موسیقی محلی در تالار وحدت به هم می‌رسند

کنسرت گیلکی «هم‌آوایان تاسیان» به سرپرستی «حسین تقی‌نژاد» داستان‌های محلی شمال ایران را با تنظیم تازه برای علاقه‌مندان روی صحنه می‌برد.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، برای اولین‌بار در تهران بخشی از ادبیات فولکلور مناطق شمالی ایران که پیش از این اجرا نشده برای علاقه‌مندان روی صحنه می‌رود. حسین تقی‌نژاد سرپرست کنسرت گلیلکی «هم‌آوایان تاسیان» با اشاره به اینکه موسیقی شمال کشور در سه فرم جلگه‌ای، دیلمانی و گالشی ارائه می‌شود، ادامه داد: در بخش‌های شمالی کشور معمولاً داستان‌های قابل تاملی که در آن مناطق اتفاق افتاده و سینه به سینه نقل شده تبدیل به ترانه‌های محلی می‌شوند که به عنوان مثال ترانه‌ی رعنا یکی از معروف‌ترین‌هاست. وی افزود: گروه «هم‌آوای تاسیان» سعی دارد این راه را زنده نگه‌دارد و ترانه‌های فولکور محلی را با تنظیم تازه به مخاطبان علاقه‌مند ارائه کند. تقی‌نژاد درباره اجرای پیش‌رو گفت: برای اولین‌بار در تهران داستان محلی کاسگل را اجرا می‌کنیم. داستان پیرمردی که یک دختر و پسر دارد و همسرش را از دست داده و قصد تجدید فراش دارد. در نتیجه دختری هم سن و سال دختر خودش به همسری می‌گیرد که اتفاقات تلخی برایش رخ می‌دهد. این اجرا برگرفته از یک داستان واقعی است که میان مردم مدام تکرار شده و به ما رسیده است. داستانی با رگه‌هایی از طنز تلخ. تقی‌نژاد درباره شیوه اجرای این داستان گفت: در واقع این اجرا ترکیبی از موسیقی و گفتار است. تقی‌نژاد درباره بخش‌های دیگر برنامه خود توضیح داد: معرفی خوانندگان فولکور جزو دغدغه‌های گروه ماست. طی هشت سال که از تاسیس گروه می‌گذرد همیشه سعی کرده‌ایم خوانندگان محلی مستعد نواحی شمال ایران را به گروه دعوت کنیم تا علاقه‌مندان بیشتری از هنر آن‌ها استفاده کنند. در برنامه پیش‌رو از جمشید فرخی که یکی از خوانندگان فولکور از روستای میکال دیلمان در تالار وحدت به اجرا می‌پردازد.
کنسرت «هم‌آوایان تاسیان» روز اول دی‌ماه در تالار وحدت روی صحنه می‌رود. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند.

 
  دوشنبه ٢٢ آذر ١٣٩٥ - ١٠:١٣ / تعداد نمایش: 463          


خروج